Lekvárfőzés a Panasonic SD-ZB2512 automata kenyérsütő gépével

A jó idő beköszöntével alig várom, hogy megjelenjen végre a piacon a friss hazai eper, a tavasz első gyümölcse.

Szerencsére idén volt is kínálat belőle bőven, éppen ezért, alaposan kihasználtam az eperszezont, sok-sok finomságot készítettem ebből az ízletes gyümölcsből, amiket sorban meg is fogok mutatni. Az eperlekvár is ezek közé a finomságok közé tartozott, amit most kivételesen nemcsak a hagyományos módon fazékban, hanem egy kisebb adag a Panasonic SD-ZB2512 kenyérsütő gépében készült.

Az előző posztban írtam arról, hogy milyen jó lett a Panasonic kenyérsütő géppel sütött kenyér, így a mostani posztban megmutatom, hogyan sikerült vele a lekvárfőzés.

Mivel ezzel a géppel, megannyi más program mellett, lekvárt és kompótot is tudunk főzni, így gondoltam, épp kapóra jön ez a funkció, hogy erről az oldaláról is megismerjem ezt a szuper masinát.
Lekvárfőzés a Panasonic SD-ZB2512 automata kenyérsütő gépével
Panasonic SD-ZB2512 automata kenyérsütő gép és a vele készített eperlekvár

A géphez tartozó könyvben magyarul sajnos elenyésző információt olvashatunk a gép működéséről, recepteket pedig csakis angol, német, holland, francia, olasz, és spanyol nyelven találhatunk. A bővebb magyar leírásért és receptekért látogassunk el a Panasonic honlapjára és onnan letölthetjük a kívánt útmutatót.

A lekvár készítéséhez a receptleírásban szereplő mennyiségeket használtam, azaz 600g epret és 400g cukrot és 13g zselésítőt.

A megmosott és kicsumázott epret nem törtem össze, csak kissé összedaraboltam, mert szerettem volna, ha a lekvárban nagyobb eperdarabok maradnak.

A leírás szerint, először beletettem az üstbe a darabolt eper felét, majd rá a cukor felét, utána ismét az eper, majd újra a cukor következett, illetve a lekvárzselésítő.

Használhatunk befőzőcukrot is, abba már már eleve bele van keverve a zselésítő anyag.

Kiválasztottam a 32-es menüt és a “Timer”-en beállítottam 1:40 percet. A gép elindult és én magára hagytam. Közben elmosogattam az üvegeket és forrásban lévő vízbe mártva, néhány percig csírátlanítottam.

A kenyérsütő gép szinte hang nélkül dolgozott, csodás eperillat lengte be a konyhát, már alig vártam, hogy elkészüljön a lekvár.

A gép hangjelzéssel jelzett, miután letelt az idő és elkészült a lekvárfőzéssel. Az üstöt kiemelve könnyen az előkészített üvegekbe szedtem a kész lekvárt celofánnal és fémtetővel zártam le őket és 5 percre fejre állítottam, majd mehettek a dunsztba. Nekem a végére 2*350 ml-es kis üveg lekvár lett ebből a mennyiségből.

Összegzés:

A kenyérsütőgép lekvárkészítő programja szuper dolog, remekül működik, tökéletes lekvárt készít.

Előny, hogy nem kell ott állni mellette és kavargatni, hogy le ne égjen, külön jó pont, hogy kíméletesen kevergeti úgy, hogy közben a gyümölcsöt nem zúzza péppé. A megadott programidő tökéletes a lekvár állag eléréséhez. Tehát nagy segítség lehetne a nyári befőzések idején, ha nagyobb mennyiséget lehetne készíteni vele egyszerre. Viszont, így inkább maradok a fazekas megoldásnál, mert ha esetleg 8-10 kg gyümölcsöt szeretnék befőzni, biztosan eltartana egy darabig 🙂 

De ha kicsi a háztartás és csak egy-egy kiló gyümölcsöt szeretnének befőzni ott hasznos lehet, vagy például akkor is, ha a hűtőben rakosgatunk ide-oda egy kevés gyümölcsöt és nem akarjuk, hogy tönkremenjen és egy hirtelen ötlettől vezérelve lekvárt szeretnénk belőle. Esetleg azt is el tudom képzelni, hogy szeretnénk valakit megajándékozni egy személyre szabott, saját készítésű lekvárkülönlegességgel, vagy csak szeretünk kísérletezgetni az ízekkel, vagy sütünk a géppel egy finom kalácsot és utána készítünk a kalács mellé egy kis fűszeres lekvárt is. Ilyen esetekben nagyon jó szolgálatot tehet ez a gép.

Előnyök:

Tényleg tud lekvárt főzni! Egyszerű a használata. Nagyon tetszik, hogy kíméletesen kevergeti a lekvárt és megmaradnak benne nagyobb gyümölcsdarabok.                                                                          Diamond-fluoro bevonatának köszönhetően nagyon könnyű tisztítani.

Hátrányok:

Kevésnek tartom az egyszerre elkészíthető lekvár mennyiséget.                                                          A gép ára kissé borsos, 60 ezer forint körüli, ami persze valahol érthető ilyen tudásnál és minőségnél.    Nagyon hiányzik hozzá a magyar nyelvű részletesebb leírás és receptek.

Használhatóság: 5/5
Anyaghasználat: 5/5
Összeszerelés:   5/5
Megjelenés:       5/5
Ár/érték:           5/3

 

#experiencefresh #lumixculinary #panasonic

Share and Enjoy !

Shares

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

[instagram-feed]
Shares