Hozzávalók a tésztához:
25 dkg rétesliszt
25 dkg simaliszt
2 evőkanál langyos zsír (általában kacsazsír)
1 tojás
2 dl melegvíz
1 teáskanál só
1 teáskanál 10%-os ecet
A liszteket egy tálba szitálom. A meleg vízben feloldom a sót és hozzákeverem az ecetet. A liszthez hozzáadom a zsírt, összemorzsolom vele, hozzáadom a tojást, és a vizet. A hozzáadott víz mennyiségét a liszt minősége határozza meg, mert ha jobb minőségű a lisztünk több vizet vesz fel, ha rosszabb akkor kevesebbet. Összegyúrom és jól kidolgozom kb. 10-15 perc alatt. Akkor jó, mikor, fényes, hólyagos a tészta és nem tapad sem a kezünkhöz, sem a deszkához. Ezeket az apró hólyagokat akkor is látjuk, mikor húzzuk a tésztát. Háromfelé vágom, kevés olajjal kikent kis tálkákba teszem a gombócokat és a tetejüket is vékonyan megkenem olajjal és 30 percig folpack-al letakarva, langyos helyen pihentetem. A pihentetés után, a tészta puha, ha belenyomjuk az ujjunkat, ott marad a helye. A nyújtáshoz, az asztalra teszek egy tiszta abroszt, belisztezem és a tenyeremmel kilapítgatom a tésztát, majd elkezdem kihúzni. Meglisztezem a kezem, a tészta tetejét kissé bezsírozom, és alulról a kézfejemmel, belülről kifelé haladva óvatosan húzom, míg szinte átlátszóvá válik. Akkor jó mikor átlátszik az abrosz mintája. Miután egyenletesen kihúztam, a széleiről a megmaradt vastagabb részeket óvatosan lecsipegetem, de ollóval is egyszerűen körbevághatjuk. Ha szaftosabb a töltelékünk, ezeket a darabokat bele lehet dobálni a töltelék közé. Hagyom kicsit szikkadni, de nem szabad sokáig szárítani, mert akkor a feltekeréskor törik. Mielőtt megtölteném, vékonyan megkenem olvasztott zsírral. A töltelék változó lehet. Ez alkalommal almás-mákos töltelékkel töltöttem. Miután a tölteléket kis kupacokban elterítem, a tészta teljes felületén, az abrosz segítségével lazán feltekerem. A tetejét lehet olvasztott zsírral elkevert tejföllel, vagy tojássárgájával is kenni. Mindkettőt kipróbáltam, a tojássárgájánál maradtam. Van aki a töltés előtt zsírt és tejfölt csepegtet a tésztára és úgy teszi rá a tölteléket. Az, hogy milyen töltelékkel töltjük, csak az ízlésünkre és a fantáziánkra van bízva.
Hozzávalók egy rúdhoz:
25 dkg darált mák
10 dkg barna nádcukor
3 db közepes alma
5 dkg mazsola
1,5 dl tej
1 evőkanál búzadara
1/2 bio citrom reszelt héja
A mákot a cukorral összekeverem, beleteszem egy edénybe és annyi tejet öntök hozzá, amennyivel sűrű masszát kapok, belereszelem a citromhéjat, hozzáadom a mazsolát és kissé megfőzöm. Az almákat megmosom, meghámozom és nagy lyukú reszelőn lereszelem, kinyomom a levét, és hozzáadom a mákhoz, a búzadarával együtt. Megtöltöm a rétest, feltekerem, a tetejét tojássárgájával megkenem és szilikon lappal bélelt tepsire teszem. Előmelegített sütőben 200 fokon, 15-20 perc alatt pirosra sütöm. Mikor megsült felszeletelem, a tetejét porcukorral meghintem. A töltelékeknél arra kell figyelni, hogy ha lédúsabb a töltelék, tegyünk egy kevés búzadarát vagy finom morzsát a tésztára, vagy magába a töltelékbe, hogy ne áztassa el a tésztánkat.
Sokféle variációt kitalálhatunk, friss illetve aszalt gyümölcsökkel, túróval, mákkal, dióval, mogyoróval, és természetesen sós töltelékkel is készíthetjük, húsos, halas, zöldséges, zöldfűszeres ragukkal.
Címkézve:alma, házi rétes, húzott rétes tészta, mák, rétes
Vélemény, hozzászólás?