A madártejet eredetileg francia desszertként tartjuk számon, de azt tudtátok, hogy háromféle verziója is van? Én is csak onnan tudom, hogy utána olvastam a wikipédián.  🙂

Én gyerekkorom óta ezt a verzióját ismerem és szeretem, amit annak idején a nagyim is készített. Azóta is, az ő receptjét használom. Igaz, ma már a modern technikának köszönhetően én is beálltam azok sorába, akik a mikróban készített habbal kínálják.

Gyerekként emlékszem, olyan hatalmasnak tűnt a jénai tál, amibe a mama az asztalra tette a sárgán pompázó, kellemesen sűrű, vaníliás madártejet, a tetején sok-sok habbal. Na azok olyan sokan voltak, hogy ott úszkálni nem tudott egyik sem, mert nem fértek el. Olyanok voltak, mint a heringek a dobozban. De annak a madártejnek olyan kellemes vanília illata volt, belengte az egész konyhát. Persze, sok mazsolával ettem, ma is úgy szeretem. A mai napig Ő jut, eszembe, amikor készítem.

Madártej
Madártej

Hozzávalók:
2 l tej (nálam 3,5% -os)
10 db tojás (M-es)
27 dkg kristálycukor
3 dkg mazsola
1 rúd vanília vagy 2 teáskanál kivonat
1 teáskanál citromlé

Elkészítés:

A tejet egy hidegvízzel kiöblített nagyobb fazékban feltesszük melegedni. Ha a tojáshabot a tejben főzzük, a vanília magokat akkor tegyük a tejbe, miután a habot megfőztük, mert különben a hófehér hab tele lesz apró magokkal.

A vanília rudat kettévágva a kés fokával kikaparjuk a magokat és a tejbe tesszük, beletehetjük magát a vanília rudat is, amit később eltávolítunk. De érdemes egy befőttes üveget feltölteni finomszemcséjű cukorral és beletenni a vanília rudat. Lezárva a cukrot átjárja a finom vanília aromája és így saját, házi vaníliás cukrot készíthetünk.

A tojásokat szétválasztjuk. A tojásfehérjét a cukor felével és a citromlével habbá verjük.
Süvegesre verjük, ami annyit tesz, hogy ha kiemeljük belőle a habverőt, akkor csúcsot hagy, vagyis olyat mint egy süveg. A fénye pedig selymes. Ha túlverjük akkor a tojáshab mattá és törőssé válik.

Madártej
Madártej

A habgaluskát mindig a tejben főztem ki, kanállal annyit tettem a forrásban levő tejbe amennyinek volt helye úgy is, hogy fővés közben kissé megdagadnak. Ha ezt az eljárást választjuk, oldalanként egy-egy percig elég főzni őket. Lyukas szűrőkanállal fordítsuk meg egyenként.

Miután ezzel elkészültünk, átszürjük a tejet egy másik fazékba, ekkor beletesszük az előzőleg leöblített mazsolát.

Mivel sokszor hallottam, hogy van aki a tepsire sorakoztatja őket és megsüti a sütőben vagy pedig a mikróban készíti.

Így most én is váltottam és a mikrót választva abban készítettem a galuskákat. Egy lapos tányérra formáztam 4-5 galuskát, betettem a mikróba és 800 watton 1 perc alatt tökéletesen megfőttek a saját gőzükben.

A tejet a mazsolával visszatesszük a tűzre és felforraljuk.

A tojássárgákat a cukor másik felével alaposan elkeverjük, majd a forró tejből hozzá szedünk, így kiegyenlítjük a hőt, majd az egészet beleöntjük a forró tejbe.

Madártej
Madártej

Folytonosan keverjük, nehogy odakapjon, és addig főzzük így, amíg szépen besűrüsödik. Ekkor a tűzről levéve kihűtjük. Vigyázzunk, mert egyik percről a másikra összeugrik a sárgája és darabossá válik az amúgy selymesen sima vaníliasodónk.

Én ezután hidgvízbe állítom és néha megkeverve szépen kihűtöm, aztán mehet be a hűtőbe, hogy alaposan lehűljön.

A tálaláshoz használhatunk egy kevés reszelt (kezeletlen) citrom vagy narancshéjat, készíthetünk karamellt a tetejére, amivel megcsorgathatjuk a habgaluskákat.

Share and Enjoy !

Shares

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

[instagram-feed]
Shares